Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

Solidarni z Ukrainą

W związku z inwazją wojsk rosyjskich oraz ogłoszeniem stanu wojennego pragniemy wyrazić solidarność z Ukrainą.
 
To trudny czas dla osób z Ukrainy mieszkających w Polsce. Doskonale rozumiemy, że zarówno pracownicy jak i pracodawcy oraz przedsiębiorcy pochodzenia ukraińskiego, odczuwają w tym momencie duży niepokój o swoją przyszłość. Nasz zespół wyraża solidarność z narodem ukraińskim.
Monitorujemy sytuację prawną na bieżąco i opracowujemy dla Państwa wzory przydatnych dokumentów, które wkrótce opublikujemy na naszej stronie.
Działom HR w przedsiębiorstwach zatrudniających cudzoziemców oferujemy pomoc prawną w zakresie legalizacji pobytu Państwa pracowników. Mamy świadomość, że w tym momencie, część z nich rozważa powrót do swoich rodzin, część została powołana do wojska. Dlatego warto, przed podjęciem decyzji omówić tą kwestię razem i przybliżyć im warunki ewentualnego wyjazdu i powrotu do Polski. 
 
W przypadku podjęcia decyzji o wyjeździe z kraju i jednoznacznej deklaracji powrotu do Polski, warto rozważyć udzielenie pracownikowi na ten okres urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego, ponieważ w innym przypadku, takie zachowanie mogłoby zostać potraktowane jako porzucenie pracy, a to z kolei może wiązać się z uchyleniem lub cofnięciem uzyskanych oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę. Naturalną konsekwencją będzie wtedy to, że proces legalizacji trzeba będzie rozpocząć od nowa. 
 
Aby pracodawca mógł udzielić urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego niezbędny jest wniosek pracownika. 
 
Zapraszamy działy pracodawców zatrudniających cudzoziemców po więcej praktycznych rad podczas indywidualnych konsultacji prawnych.