Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

Sukces kancelarii przed Trybunałem Konstytucyjnym - w sprawie wynagrodzeń dla obrońców

Mamy dobre wieści dla kolegów i koleżanek z zawodu dotyczące wynagradzania obrońców z urzędu!

Trybunał Konstytucyjny, po zapoznaniu się z argumentacją naszej szefowej, mec. Małgorzaty Krzyżowskiej, przyznał  rację Kancelarii Aliant w kluczowej dla nas sprawie i uznał, że dotychczasowy fakt braku możliwości uzyskania zaliczkowego wynagrodzenia dla obrońców z urzędu jest niezgodny z Konstytucją. O swoich wątpliwościach prawnych w zakresie dotychczasowego braku możliwości otrzymania wynagrodzenia przed zakończeniem sprawy przez obrońców z urzędu, sygnalizowała również Naczelna Rada Adwokacka, w tym Prezes Przemysław Rosati, który od lat postuluje zmiany w tym zakresie, zwracając uwagę, że dotychczasowe przepisy zmuszały adwokatów do kredytowania Skarbu Państwa. Dziękujemy za wsparcie!

 Orzeczenie jest więc kolejną cegiełką, która może się przyczynić do walki NRA o wprowadzenie możliwości zaliczkowej wypłaty wynagrodzenia, co jest szczególnie istotne w skomplikowanych i długotrwałych sprawach. Obowiązek ponoszenia kosztów postępowania, w tym kosztów biurowych, bez zaliczkowych wypłat szczególnie obciąża młodych adwokatów, co narusza zasady konstytucyjnej ochrony praw majątkowych oraz równego traktowania.

Cieszymy się z osiągniętego sukcesu w Trybunale Konstytucyjnym. Pozytywne rozpoznanie naszej skargi dało nam więcej energii do zaangażowana w działalność samorządową, na wielu płaszczyznach wspierając adwokatki i adwokatów.

Mamy nadzieję, że zapadłe orzeczenie na skutek złożonej w 2020 roku skargi przez panią mecenas Krzyżowską przyniesie dużo dobrego na rynku usług prawnych i przyczyni się do zakończenia okresu różnicowania zasad wynagradzania pełnomocników ze względu na formę ich ustanowienia. Jesteśmy zdania, że wyrok ten będzie stanowić istotny krok w walce o równe traktowanie adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu i z wyboru, umożliwiając bieżące wynagradzanie obrońców z urzędu w trakcie postępowania.

Dzięki skardze Pani Mecenas, inni adwokaci i radcowie prawni, którzy reprezentują swoich klientów z urzędu, będą mogli dochodzić swojego wynagrodzenia jeszcze w trakcie trwającego procesu, a nie dopiero po zakończeniu postępowania. Mamy nadzieję, że od teraz ochrona wynikająca z art. 24 Konstytucji, obejmująca prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, będzie jeszcze pełniej realizowana i obejmie również również adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu.

Trybunał stwierdził, że różnicowanie zasad wynagradzania obrońców z urzędu i z wyboru narusza konstytucyjne zasady równości i ochrony praw majątkowych. To ważny krok na drodze do równych warunków pracy dla wszystkich adwokatów.

Sprawiedliwość znów zwyciężyła! Dziękujemy za zaufanie i wsparcie Naczelnej Radzie Adwokackiej.

 

Link do wyroku TK: https://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/art/brak-mozliwosci-chociazby-czesciowej-wyplaty-wynagrodzenia-w-toku-postepowania-za-udzielona-pomoc-prawna-dla-pelnomocnika-z-urzedu-2?fbclid=IwY2xjawGa_4pleHRuA2FlbQIxMAABHT36FHdFyrcx7D-mi4dgPuNRwnBSwg4HOLoIqlNW2SxIrmaFZBGZTM63-g_aem_zctD3mNz51EyWoHsfjTsrg