Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

raport kancelarii: Sexual Harassment At Work : Poland

W ramach współpracy z innymi międzynarodowymi kancelariami prawnymi zrzeszonymi pod wspólną marką Aliantlaw, nasza specjalistka, mec. opublikowała raport o obowiązujących w Polsce przepisach dot.molestowania seksulanego w pracy. 

Temat molestowania seksulanego to istotny temat nie tylko dla sprawcy, który dopuszcza się zachowań wyczerpujących znamiona tego przestępstwa, ale także istotny problem dla pracodawców w zakresie zarządzaniu pracownikami i ich wzajemnymi relacjami. 

Inspiracją, która skłoniła mec.  Agnieszkę Wagemann-Smolanską do opracowania tego tematu z punktu widzenia polskiego ustawodawstwa była sprawa molestowania seksualnego w pracy, która rozpaliła publiczną debatę we Włoszech.  Sprawa dotyczyła dziennikarza, który został sfilmowany oraz nagrany podczas domniemanego molestowania seksualnego w miejscu pracy wobec niektórych swoich koleżanek. W tym konkretnym przypadku, pracodawca po tygodniowym "zawieszeniu w  pracy"  pracownika, pozwala mu na kontynuację kariery w redakcji programu telewizyjnego, który wcześniej prowadził. Pracodawca nie opublikował, żadnego oświadczenia aby zostało wszczęte przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

We Włoszech zasadą jest, że pracodawca powinien wszcząć postępowanie dyscyplinarne, gdy tylko dowie się o możliwym naruszeniu popełnionym przez jednego ze swoich pracowników. Takie postępowanie wymaga przestrzegania następujących ścisłych i terminowych kroków o których pisze mec. Elisa Noto z Alinatlaw Italy. 

Całość publikacji o molestowaniu seksualnym w pracy we Włoszech znajdą Państwo tutaj: https://aliantlaw.com/part-i-of-two-part-series-on-sexual-harassment-at-work-italy/

Natomiast druga część raportu o przepisach obowiażujących w Polsce jest dostępna w zakładce "PUBLIKACJE" oraz tutaj: https://aliantlaw.com/part-ii-of-two-part-series-on-sexual-harassment-at-work-poland/

 

Zapraszamy do lektury i do dyskkusji na temat jakie uniwersalne rozwiązania sprawdziłyby się w przedsiębiorstwach o międzynarodowym charakterze. 

 

www.aliantlaw.pl