Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

Przedawnienie roszczeń w umowie o dzieło

Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego w Polsce-  Czy możliwe jest przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło przed powstaniem szkody?


Z uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 15 października 2024 o sygn. III CZP 19/24, wynika ważna informacja dla przedsiębiorców, którzy dochodzą roszczeń z tytułu umowy o działo. Określa ona precyzyjnie datę rozpoczęcia biegu przedawnienia roszczeń.

Z interpretacji Sądu Najwyższego wynika, że termin przedawnienia roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z nienależytego wykonania umowy o dzieło przysługującego na podstawie art. 471 k.c. rozpoczyna bieg w chwili określonej w art. 646 k.c,  co oznacza, że Sąd nie będzie różnicował terminu przedawnienia w zależności od podstawy roszczenia wynikającej z umowy o dzieło. Należy zapamiętać, że w takim wypadku najistotniejsze jest uregulowanie z art. 646 kc, zgodnie z którym roszczenia z umowy o dzieło przedawnią się z upływem 2-óch lat od dnia oddania dzieła, a jeżeli nie zostało one oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być ono oddane.

To istotne rozstrzygnięcie dla obu stron umowy o dzieło, ponieważ precyzuje moment od którego zaczyna biec termin przedawnienia ew. roszczeń. Z uchwały wynika również ważne przesłanie, że strony nie powinny zwlekać z dochodzeniem swoich praw przed sądem. Dlatego też, przy zawieraniu umowy o dzieło, należy mieć  świadomość, że bez względu na to, czy roszczenie będzie wynikać z samej treści umowy (np. roszczenie o wykonanie dzieła) czy dotyczyć będzie naprawienia szkody (np. roszczenie z tytułu nienależytego wykonania umowy) – to termin przedawnienia roszczenia będzie taki sam i będzie wynosił 2 lata od dnia oddania działa, lub dnia w którym zgodnie z treścią umowy miało być ono oddane.

Sąd Najwyższy ma świadomość, że taka interpretacja przepisu może w skrajnym przypadku doprowadzić do przedawnienia roszczenia zanim powstanie szkoda, dlatego naprawa tego stanu wymaga zmian legislacyjnych.

 

Więcej:

 https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne_SN.aspx?ItemSID=1940-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&Rok=2024