Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

Jak założyć Profil Zaufany?

 

image001 (1).jpg

 

Aby móc założyć Profil Zaufany, trzeba posiadać PESEL oraz dowód osobisty lub paszport.   Profil Zaufany można założyć na kilka sposobów. Wszystkie one zostały wymienione na stronie rejestracji Profilu Zaufanego: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany. 

Dostępny na tej  stronie kreator pomaga wybrać najwłaściwszą metodę zarejestrowania Profilu Zaufanego. Po wybraniu odpowiedniej metody, kreator w częścich "co musisz przygotować" oraz "co musisz zrobić" podaje informacje na temat danych, jakie będą potrzebne w procesie tworzenia PZ oraz procedury postępowania. Oto kilka wskazówek pomocnych przy podejmowaniu decyzji:

Najprostszą metodą utworzenia PZ jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Aby założyć Profil Zaufany w ten sposób, należy z pomocą kreatora przejść na stronę swojego banku. Szczegółowe informacje odnośnie do sposobu postępowania znajdują się na stronach poszczególnych banków. Niestety, nie wszystkie banki w Polsce oferują tę usługę.

W przypadku braku dostępu do bankowości elektronicznej można wypełnić wniosek online, w którym należy m.in. podać swój numer telefonu oraz adres email. Tak założony profil musi być potwierdzony w ciągu 30 dni:

- za pomocą rozmowy wideo z urzędnikiem, lub

- w jednej z ponad 2000 placówek, m.in. w urzędach skarbowych, ZUS, urzędach miejskich, oddziałach NFZ lub placówkach pocztowych.

Istnieje też możliwość skorzystania z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowodu), jednak z uwagi na konieczność posiadania dodatkowych urządzeń, takich jak odpowiedni telefon wraz z zewnętrzną aplikacją lub też czytnik podłączony do komputera, metoda ta wydaje się najbardziej skomplikowana.

Osoby posiadające podpis kwalifikowany (płatny) mogą korzystać z niego w kontaktach z urzędami, jednak w wielu przypadkach korzystanie z Profilu Zaufanego okazuje się szybsze i prostsze. Polecamy założenie PZ niezależnie od posiadania podpisu kwalifikowanego.

Okres ważności PZ wynosi 3 lata, jednak łatwo można go przedłużać o kolejne 3-letnie okresy. W przeciwieństwie do podpisów kwalifikowanych, których można posiadać wiele, Profil Zaufany można założyć wyłącznie jeden.