Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

Czym jest podatek CFC i dlaczego jest taki ważny?

Podatek CFC to podatek od zagranicznej jednostki kontrolowanej, skrót CFC wywodzi się z jego zagranicznej nazwy "Controlled Foreign Corporation". Do końca 2021, trzeba było spełniać jedynie kilka kryteriów (np. ustalić, czy w konkretnej firmie podatnik samodzielnie lub wraz z podmiotem powiązanym posiada ponad 50% udziałów, albo praw głosu.) dlatego wiele firm, mając to na uwadze dokonywało swoistej optymalizacji podatkowej. 

Od 2022 tzw. "Polski Ład" wprowadził zmianę, która dotyczy zagranicznych jednostek kontrolowanych. Do przepisów podatkowych dodano fragment,  który rozszerza możliwość kontroli podatnika w firmie, a co zatym idzie zakres podmiotów których obowiązują przepisy. Wystarczy bowiem, aby warunek posiadania ponad 50% udziałów bądź sprawowanie realnej kontroli był spełniony także z podmiotami niepowiązanymi, np. z rezydentami RP. Czyli np. wystarczy spółka zagraniczna ale z zarządem w RP, by można było uznać, że polski zarząd wspólnie posiada więcej niż 50% udziałów i jest zobowiązany uregulować podatek CFC.

Mając powyższe na uwadze, informujemy, że osoby, które dotąd nie płaciły tego podatku, a zarządzają spółkami zagranicznymi, powinny przeanalizować strukturę swojej firmy pod tym kątem, ponieważ dokonana w "Polskim Ładzie" zmiana, spowodowała, że podatek od zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC), musi płacić o wiele więcej spółek, niż przed 2022 rokiem.

Masz podobny problem prawny, zapraszamy do Kancelarii celem jego indywidualnego przeanalizowania.

www.aliantlaw.pl