Zadzwoń: +48 61 8 521 555

Masz problem? Potrzebujesz pomocy prawnej? Skontaktuj się z Nami

12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił nowe prawo i ustanowił 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Posłowie motywują ten ruch chęcią dodatkowego uświetnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustawa dotyczy tylko bieżącego roku, w kolejnych latach 12 listopada będzie zwykłym dniem roboczym.

12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym od pracy i firmy nie powinny na ten dzień planować pracy swoich pracowników. Gdyby zdarzyło się, że pracownik tego dnia jest zmuszony pracować, to pracodawca będzie musiał mu to zrekompensować na takich samych zasadach jak pracę w inne święto czy niedzielę.

Projekt ustawy czeka jeszcze na zatwierdzenie przez Senat i podpis prezydenta. Sądzimy, że stanie się to niebawem. Wobec ekspresowego tempa prac (projekt ustawy wpłynął w poniedziałek) konieczne jest szybkie dostosowanie się pracodawców do tego dodatkowego dnia wolnego.

Ustawa nie dotyczy aptek, części placówek leczniczych, placówek handlowych i działalności związanej z handlem. Praca pracowników w tego typu zakładach pracy, będzie jednak nadal traktowana jako praca w niedzielę i konieczne będzie jej odpowiednie zrekompensowanie.

Uwaga - w toku analizy ustawy p. mec. Paulina Sołtys wyjaśnia : skoro nie ma zastosowania ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta to należy stosować zasady ogólne z Kodeksu Pracy. Co do pracy w święta zasady będą obowiązywały z art. 15110 Kodeksu Pracy, czyli jeśli praca jest dozwolona w święto to może być wykonywana.